Część praktyczna:
Sesje zastosowania praktycznego obejmują warsztaty z zakresu programów, które może prowadzić DiveMaster, warsztaty z nadzorowania nurków podczas szkoleń zarówno na basenie jak i na wodach otwartych (warsztaty obejmują szkolenia zarówno nurków na stopień Open Water Diver, jak również inne stopnie i specjalizacje), warsztaty z nadzorowania nurków certyfikowanych podczas ich nurkowań rekreacyjnych. Ocena umiejętności nurkowych, ratowniczych i pływackich:
- Wymiana sprzętu pomiędzy dwoma nurkami pod wodą przy oddychaniu partnerskim,
- Ocena umiejętności nurkowych obejmuje 20 umiejętności PADI m.in. zdjęcie maski, zdjęcie sprzętu, zawiśnięcie w toni (hovering), balansowanie na płetwach (fin pivot) etc.,
- Ocena umiejętności ratowniczych obejmuje ćwiczenie z kursu Rescue Diver – nieprzytomny nurek na powierzchni,
- Ocena umiejętności pływackich dokonywana z pomiarem czasu obejmuje: pływanie 200 m stylem dowolnym, pływanie 800 m w ABC bez pracy rękoma, 100 m holowania nurka, 15 min utrzymywania się na powierzchni wody.
Część teoretyczna:
Na zajęcia teoretyczne składa się 12 wykładów teoretycznych, egzamin pisemny oraz sporządzenie planu awaryjnego w przypadku wypadku nurkowego. Zajęcia teoretyczne prowadzone są przy użyciu nowoczesnych technik szkoleniowych z użyciem multimedialnego projektora, prezentacji oraz profesjonalnego wykładu. Sesje teoretyczne są prowadzone w sposób interaktywny z użyciem pomocy naukowych jak podręczniki, sprawdziany wiedzy, zeszyty ćwiczeń etc. Tematy sesji teoretycznych:
- Rola oraz charakterystyka Divemastera PADI,
- Nadzorowanie certyfikowanych nurków,
- Asystowanie podczas szkolenia,
- Wprowadzenie do teorii nurkowania,
- Fizyka,
- Fizjologia,
- Sprzęt,
- Teoria dekompresji i tabele nurkowe RDP,
- Programy prowadzone przez Divemastera,
- Zarządzanie ryzykiem,
- Biznes nurkowy,
- Twoja kariera w nurkowaniu.